Impedance - jaké reprosoustavy k zesilovači?
AV receiver má přepínací hodnoty pro impedanci 4 a 6 ohmu. Reprosoustavy mají 8 ohmů. Je třeba receiver nastavit na 6 ohmů? Receiver má výstupní výkon pro 6 ohmu 5 x 110 W, dynamický výkon pro 4 ohmy 155 W a pro 8 ohmu 90 W. Reproduktorové soustavy mají doporučený výkon zesilovače do 100 W při 8 ohmech. Jak na to? Trápí vás podobné otázky? Pak čtěte dál.
Impedance jednotlivých komponentů je častým problémem, v zásadě platí, že ideální stav je naprostá shoda. Pokud je nutno se odchýlit od této nirvány, je třeba přihlédnout k několika skutečnostem.
-
Zaprvé - každá reprosestava nemá přesně udávanou impedanci v celém kmitočtovém pásmu, skutečná impedance je na některých frekvencích mnohem nižší.
-
Zadruhé - hodnotu impedance zesilovače by připojené reprosoustavy neměly překračovat směrem dolů, tedy k zesilovači s impedancí 6 ohmů je nebezpečné připojit čtyřohmové bedny, opačný poměr lze poslouchat bez nebezpečí. Na AV receiveru, nebo zesilovači proto nastavte hodnotu bližší požadovanému odporu - 6 ohmů. Pokud mají reprobedny doporučený výkon zesilovače do 100 wattů při osmi ohmech není důvod, proč by měly nastat problémy při připojení receiveru, který má 90 wattů při osmi ohmech.
Dotaz: Mám zesilovač s uváděnou impedancí na přístroji 8–16 ohmů. Chci si zakoupit sloupové reprobedny s impedancí 4 ohmy. Bude mi toto vzájemné zapojení dělat problémy?
Odpověď: Takové propojení není ideální, protože zesilovač je při tomto provozu blíže zkratu, reproduktorová soustava mu klade menší odpor, než na kolik je konstrukčně navržen. Navíc je nutno počítat s tím, že uváděna je pouze nominální hodnota impedance, nikoli minimální. Impedance bývá silně závislá na průběhu kmitočtové charakteristiky signálu, který právě reproduktorová soustava zpracovává. Může dokonce poklesnout řádově i o desítky procent pod uváděnou hodnotu. Při běžném umírněném provozu to však nemusí vadit a oba propojené komponenty takto mohou, k všeobecné spokojenosti, spolu hrát mnoho let, pokud je ovšem nebudete uvádět do mezních stavů. V tom případě by zvuk vykazoval neúměrné zkreslení, zapínání případných ochran zesilovacích prvků, nebo by dokonce mohlo dojít k jejich poškození. V praxi to znamená nepřehánět hlasitost reprodukce, což však většině posluchačů vyhovuje pouze jako "nouzové", časově omezené řešení a tento Damoklův meč nad jejich zesilovačem jim zcela oprávněně vadí.
Pokud si tedy kupujete nové reprosoustavy, s výhledem jejich delšího plnohodnotného využívání, pak je lépe přizpůsobit impedanci parametrům zesilovače. Jen tak můžete beze strachu a naplno využít jejich zvuku a síly. Opačný poměr impedancí, tedy zesilovač 4 ohmy a reprosoustavy 8, je vhodnější.
Resumé: Doporučená impedance reprosoustav by měla mít totožnou hodnotu s impedancí zesilovače.
Zahořování
Samotné zahořování lze částečně a nedokonale nahradit, přehráváním disků s velkým frekvenčním rozsahem. Tím nastane to, co většina posluchačů rozumí pod pojmem zahoření - měniče se rozpohybují, pryžové závěsy membrán změknou, vše podle pravidla těžko na cvičišti, lehko na bojišti. Pozor! Nepřehánějte to s hlasitostí. Existují však CD se signály, které mají ještě dále pročistit zvuk a vylepšit reprodukci. Přestože jsou tato CD většinou považována za hifistickou latinu z oblasti bajek a pověstí, přesvědčil jsem se, že svůj účel mají.