Jaké ochrany obsahují hudební CD?
Zakoupili jste hudební CD a nejde přehrávat na PC? Pak je problém zřejmě v tom, že má zabudovanou ochranu proti přehrávání na PC či kopírování. V současné době je používáno několik systémů takové ochrany. Pojďme se blíže podívat na tři nejznámější a nejpoužívanější.
Vzhledem ke stále rostoucímu porušování autorských práv (kopírování CD, rozšiřování nahrávek po Internetu pomocí MP3 atd.) se v současné době prodávají některá originální CD se zabudovanou ochranou proti kopírování či přímo přehrávání v PC a dalších mechanikách podporujících MP3 přehrávání a kopírování. Mezi nejznámější i v ČR patří Cactus DataShield, Audio2Key a Alcatraz.
Cactus Data Shield
Na většině nových CD se můžeme setkat právě s ochranou Cactus Data Shield a to i v ČR. V poslední době jste mohli tuto skutečnost zaznamenat u alb celé řady předních českých zpěváků.
Jak tato ochrana funguje?
Na CD jsou dvě session, pokud CD vložíte do klasického přehrávače načte se pouze první session a CD hraje bezproblémově. Jinak však tomu je u jiných mechanik jako je CD-ROM, MP3/CD přehrávače atd. V tomto případě se CD načte jako hudební, které má více jak 99 tracků – tudíž se načte druhá session, která je chybná a zařízení nic nepřehraje ani neokopíruje. Dnes již existuje celá řada metod, jak toto omezení obejít. Na trhu jsou také CDRW mechaniky (Plextor, Sony), které již od výrobce tyto ochrany ignorují a lze je bezproblémově kopírovat a přehrávat.
Tuto ochranu v poslední využívají tyto česká CD:
Kabát-Suma sumárum, Monkey Business-Save the Robots, Holki-Spolu, Těžkej Pokondr-Ježišmarjá, Bára Basiková-Tak Jinak, Hyperkraft-Mimo Kontrolu, Mňága a Žďorp-The best of:Jen pro vlastní potřebu, Kleopatra, Argema-20, Divokej Bill-Svatá Pravda, Dan Bárta-Illustratosphre, Tři Sestry-Do Evropy Nechceme!, Daniel Landa-9mm Argumentů, Nerez-Nej, Nej, Nej, Petr Rajchert - 47 minut bez dechu, Alkehol - Planeta vopic a mnoho dalších.
Key2Audio
Tato ochrana je podobná "Cactusu". Opět nelze přehrávat na PC a CD-ROM, MP3/CD mechanikách. Využívá matoucí session pro CD ROM mechaniky a mechaniky podporující MP3 a CDR. Obejít ho lze dnes také bez problémů. I s touto ochranou se na některých našich hudebních CD můžete setkat. Většinou se však tento systémem ochrany hudebních CD používá na zahraničních CD jako je například album od Celine Dion. Zrušení této ochrany je možné stejně jako u Cactus Datashield pomocí fixy, která překryje chráněné pole CD.
Alcatraz
Tento ochranný systém je především založený na „vodoznaku“. U nás není zase až tak moc rozšířen. Celkově je výroba této ochrany finančně náročnější. Alcatraz má čtyři úrovně ochrany. Nejnižší úroveň znamená ochranu před vytvořením kopie na 74min CD-R. Další část ochrany předchází čtení a kopírování pomocí standardních programů. Je určena pro druhá a další vydání CD-ROM titulů. A poslední část ochrany této technologie je namířena proti profesionálním pirátům. Kopie takto chráněných produktů jsou nepoužitelné. Aplikace může nezávisle testovat a rozpoznávat, zda uživatel pracuje s originálem, nebo kopií. S touto ochranou se můžete setkat především u hudebních CD, ale i PC CDROM. Okopírovat takováto CD je však zatím bohužel velmi těžké. Alcatraz je prostě nedobytná pevnost.
Existuje celá řada dalších ochranných systémů: CopyLok, DiscGuard, LaserLock, LockBlock, MediaClóq, CD pro Playstation, ProtectCD a SafeAudio), které však nejsou u nás moc rozšířené. Je však jasné, že všechny ochrany se dají obejít různými způsoby (nejznámější je řešení pomocí fixy, která překreslí ochranný pás na CD). V celé řadě případů je ochrana hudebních CD diskutovaným tématem poslední doby i mezi samotnými hudebníky a nahrávacími společnostmi. Například česká skupina Tři sestry kompletně odmítli aplikovat jakoukoliv ochranu proti přehrávání či kopírováni na PC. V poslední době z aplikací těchto ochran upouštějí velké nahrávací společnosti jako je Sony Music a některé další. Hlavními důvody je neblahý ohlas veřejnosti a uživatelů. Je jasné, že poklesl i prodej takových to CD.