Novinky v Hi-Fi marketu 2013

 

20.11.2013 - Informace ke službě youtube v návaznosti na Bluray přístroje Pioneer.

Pro další možný přístup k portálu Youtube je výrobcem doporučeno provedení upgrade FW BD přehrávačů Pioneer. 
Společnost Google provádí od 1.11.2013 změny ohledně přístupu k portálu Youtube a z toho důvodu bude nutné provést upgrade FW pro možnost korektní přístup k této službě u modelů BDP-LX55, 
 
BDP-440, BDP-140, BDP-450 a BDP-150 Blu-ray přehrávačů + Blu-ray systémů domácích kin BCS-HW929, BCS-HF828, BCS-727, BCS-SB626, BCS-FS525, BCS-323, BCS-424, BCS-222 a BCS-FS121.
 
Ikona Youtube bude pravděpodobně dále viditelná v menu , ale při pokusu o spuštění se bude hlásit chyba. Upgrade FW bude dostupný v odpovídající produktové sekci na stránkách Pioneer.eu a také v sekci novinky na stránkách dovozce ihned, jakmile bude dostupný. Uvedení tohoto FW se předběžně očekává koncem tohoto měsíce. (http://www.pioneer.eu/eur/support/page.html)
 
Z důvodu výše uvedených změn ze strany společnosti Google nebude dostupná službě Youtube na přístrojích BDP-LX54 a BDP-430 a starších vyrobených. Bohužel upgrade FW pro možnost používání služby Youtube není technicky možný, ikona Youtube bude od 1.listopadu 2013 i nadále viditelná, ovšem při pokusu o spuštění bude hlásit chybu.
 

 

1.11.2013 - Prodloužena záruka 5 let na repro Q Acoustics

 
S platností od 1.11.2013 je v ČR prodloužena záruční doba na výroky Q Acoustics na dobu 5 let dle následujících pravidel :
 • na pasivní reproduktory je záruka poskytována po dobu 5 let do data prodeje.
 • na aktivní reproduktory a subwoffery je záruka 2 roky od data prodeje.
 
Během záruční doby výrobku, Q Acoustics  podle svého uvážení opraví nebo vymění jakýkoliv výrobek, u kterého bude zjištěno, že je vadný. Kontrolu provede pověřený distributor nebo zástupce. Na běžné opotřebení se nevztahuje záruka. Zboží pro opravu by mělo být předáno prodávajícímu, nebo přímo autorizovanému servisu s dokladem o pořízení výrobku. Na případné škody, které vzniknou během transportu zboží do servisního střediska se záruka nevztahuje. Dopravu opraveného produktu zpět k zákazníkovi hradí Q Acoustics, servis nebo prodejce.
 

 
 

10.10.2013 - Pioneer představil Blu-ray přehrávač se zabudovaným audio systémem 5.1

Na novince představené v minulých dnech v Japonsku je hezky vidět, jak výrobci hledají drobné skulinky na trhu, aby se prosadili se svými produkty. Pioneer řady MCS je v podstatě normální domácí kino s Blu-ray mechanikou, ale Pioneer jej označuje jako "Blu-ray přehrávač se zabudovaným audiosystémem".
Hlavním kladem je fakt, že rozměry přehrávače CD/DVD/BD a 3D Blu-ray disků jsou téměř totožné s běžnými přehrávači, přesto zde najdete rovnou čtyři HDMI vstupy pro připojení dalších přístrojů (například satelitu, herní konzole), nechybí WiFi a síťové připojené s podporou DLNA, dva USB vstupy, je možnost připojit i iPhone či jiný smartphone.
 
Systémy nabízí bohatý výkon až 170W na kanál, subwoofer má také výkon až 170W, výrobce slibuje i plnější virtuální prostorový zvuk. Kvalitní je i provedení satelitních reproduktorů ať již těch miniaturních, které mají rozměry jen 9 x 8 x 9 cm, tak i štíhlých designově laděných sloupových reprosoustav, které pro kvalitní ozvučení domácího kina běžného obývacího pokoje zcela dostačují.
 

 

23.9.2013 - Tannoy Prestige - legenda se vrací! 

 
Dlouhých 45 let uplynulo od představení světově famózního patentovaného měniče Monitor Gold Dual Concentric™, nyní Tannoy ohlašuje novou kolekci unikátní série Prestige Gold Reference, kde je právě tento základem. Posun a vylepšení stávajících reprosoustav Prestige SE značí významnou kapitolu v letité Tannoy historii. Nové provedení  Prestige GR se bude týkat modelů Westminster Royal, Canterbury, Kensignton, Turnberry a Stirling, ostatní modely Prestige SE zůstávají bezezměn. Zkušení konstruktéři pracovali na doladění Prestige SE série od roku 2010 a během vývoje se dostalo hned několik špičkových technologií pro zlepšení především mechanických vlastností ovlivňující zvukovou reprodukci. Výsledkem je např. navýšení pevnosti napříč gigantické plochy 15“(38cm) Dual Concentric™ měniče z papírové membrány složené z mixu několika sloučenin celulózy osazeného u nejvyšších modelů Westminster Royal GR a Canterbury GR. Nově nahuštěná membrána výškového měniče byla vyvinuta pro všechny modely Prestige GR vybavené revolučním pohonem Tannoy Alnico magnet system s typickým zvukovodem Pepperpot Waveguide™.  Výhybka celé GR série doznala kompletního přepracování. Jedním z hlavních změn je rozsáhlá aplikace DCT (Deep Cryogenic Treatment) pro výhybku a kabelové komponenty u modelů Kensington a výše. U stejných typů najdete také nejnovější reproduktorové svorky německé produkce NextGen™ WBT- 0703 a to v unikátním osvojeném pěti-terminálovém Tannoy provedení. Starodávné metody výroby kabinetů této legendární série Prestige byly plně zachovány, ačkoli složité dřevěné a kovové detaily nastupující Prestige GR byly patřičně vylepšené. 

 


 

16.9.2013 - Zemřel doktor Bose. Život zasvětil hledání dokonalého zvuku

Ve věku 83 let zemřel doktor Amar Bose, zakladatel společnosti Bose Corporation. Život zasvětil výzkumu psychoakustiky a na jeho základě vyvíjel technicky unikátní reprodukční zařízení. Reprosoustavy řady 901, které využívají odrazy zvuku od stěn místnosti, lze dnes považovat za legendární.

Málokdo zřejmě tuší, že na začátku jednoho z předních výrobců reprodukční techniky, společnosti Bose, stojí jeden velice nadaný a velmi zklamaný student. Za necelých padesát let existence se firma Bose nesmazatelně zapsala do historie reprodukčních systémů. Ať už miniaturními a přesto bohatě hrajícími reprosoustavami Acoustimass, nebo reprosoustavami 901, které využívají odrazy zvuku od stěn poslechové místnosti.

"Ze společnosti vedené MBA manažery bych byl vyhozen již stokrát. Ale já nešel podnikat kvůli vydělávání peněz. Já šel podnikat, abych mohl dělat zajímavé věci, které do té doby nikdo neudělal" řekl doktor Bose při přednášce o akustice v roce 1996.
 
 
Špatně hrající aparatura
Historie společnosti Bose začala ve chvíli, kdy Amar Bose získal titul doktora elektronického inženýrství na slavném Massachusettském technickém institutu (MIT). Za odměnu si koupil novou poslechovou sestavu. Vybíral podle výrobci udávaných technických parametrů a pořídil si to nejlepší, co tehdejší trh nabízel.
Když však systém zapojil a přehrál první nahrávky, byla pro něj kvalita zvuku zklamáním. Reprodukce aparatury, sestavené z pečlivě vybíraných komponent, totiž vůbec nepřipomínala živou hudbu, jak ji znal z koncertů. Doktor Bose tak došel k závěru, že měření parametrů, které se běžně používají pro charakteristiku poslechových systémů, nemají nic do činění s tím, jak bude sestava doopravdy hrát v domácím prostředí.
Pustil se tak do hlubšího studia akustiky a psychoakustiky. Akustika je vědní obor, který se zabývá obecným chováním zvuku a zvukových vln. Psychoakustika je podobor, který se zabývá vnímáním zvuku posluchači a způsoby, jakými se zvukovými signály pracuje lidský mozek.
 
První experimenty s mikrofony v uších
První pokusy prováděl doktor Bose v koncertních halách. Využil k tomu měřicí nástroj vlastní konstrukce, jakousi umělou hlavu s mikrofony integrovanými v uších. S jeho pomocí zjistil, že 89 procent zvuku, který se do uší dostane při živé reprodukci, jsou vlny odražené z okolního prostředí a pouze 11 procent pak přichází přímo od zpěváka, nebo hudebního nástroje.
V roce 1964 založil společnost Bose Corporation. Sídlem se stalo městečko Natick ve státě Massachusets, zhruba 30 kilometrů západně od Bostonu. Jeho prvními zaměstnanci se stali jeho nejlepší spolužáci z MIT. Jedním z nich byl i Joe Vernath, současný technologický ředitel.
Prvními výrobky Bose nebyly překvapivě reprosoustavy, ale nabíječka, AC/DC měnič a spínací zesilovač, který udivoval poměrem vysokého výkonu a malých rozměrů. První reproduktory vznikly o zhruba čtyři roky později. Byl to model 901, který se, postupně vylepšován, vyrábí dodnes. Každá reprosoustava obsahovala devět shodných reproduktorů. Jeden z nich mířil na posluchače, ostatní pod úhlem dozadu. Tato konstrukce dosáhla stejného poměru odražených/přímých vln, jako u živé reprodukce.
 
Od sluchátek po koncertní ozvučení
V historii společnosti Bose najdeme několik milníků. Například v roce 1983 vyrobili první poslechovou sestavu do osobních automobilů určenou pro náročnější posluchače. Jako příplatkovou výbavu ji bylo možné objednat do vozidel Buick, Cadillac a Oldsmobile.
V roce 1986 společnost představila první reprosoustavy Acoustimass. Krychlové reprosoustavy jste mohli postavit na dlaň a přitom dokázaly naplnit místnost výrazným zvukem. Dnes to nikoho nepřekvapí, ale před sedmadvaceti lety to bylo unikátní technické řešení.
Jen o tři roky později, v roce 1989, společnost vyvinula sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Byla určena především ke komunikaci, zejména pro piloty letadel a vrtulníků.
V roce 1998 Bose představilo systém AudioPilot pro špičkové automobilové ozvučovací systémy. AudioPilot mikrofony snímal hluk v kabině, porovnával s reprodukovanou hudbou a signálovými procesory se v reálném čase snažil potlačit hluk tak, abyste i při rychlé jízdě po dálnici měli co nejčistší poslech.
Dnes má společnost Bose přes devět tisíc zaměstnanců a vyrábí vše od sluchátek, reprosoustav a minisystémů přes ozvučení automobilů až po reproduktorové sestavy a zesilovače pro koncertní haly.
 
Investice do výzkumu a vývoje
"Dr. Bose založil Bose Corporation před téměř padesáti lety s určitými pravidly, které se nikdy nezměnily a nikdy nezmění. Bose Corporation zůstane v soukromých rukou a zůstane věrná jeho ideálům." uvedl současný ředitel značky Bob Maresca v oficiálním prohlášení společnosti k úmrtí zakladatele.
Jako soukromě držená společnost se totiž Bose nemusí zodpovídat akcionářům, a v případě potřeby tak může investovat i celý zisk do vybavení laboratoří, platů pro kvalitní zaměstnance a do dalšího výzkumu a vývoje. A na tom je společnost Bose založena.
 

Dr.Amar G. Bose zemřel v pátek 12.7. 2013 doma ve Waylandu.

 
Autor článku: Václav Nývlt. technet.cz
 
 

Ray Dolby: Z nahrávek vyhnal šum a filmy obohatil prostorovým zvukem

 
Většina lidí zná slovo Dolby ze závěrečných titulků filmů, z čel kazetových magnetofonů, z výčtu funkcí domácích kin nebo z popisků na obalech DVD a blu-ray disků. Méně lidí však ví, že Dolby je především jméno člověka, milovníka hudby a skvělého technologického inženýra, který kouzlení se zvukem zasvětil svůj život.
"Být vynálezcem znamená umět žít v neustálé nejistotě, v temnotě tápavě hledat odpovědi a vyrovnat se s neustálými pochybnostmi, zda vůbec nějaká odpověď existuje," řekl jednou Ray Dolby.
 

9.9.2013 - Nové AV receivery Pioneer dále rozšiřují své možnosti zábavy a připojení

Nové AV receivery Pioneer dále rozšiřují své možnosti zábavy a připojení

Pioneer Europe představil pětici nových AV receiverů, které zprostředkují studiovou kvalitu reprodukce audiovizuálního obsahu a naplňují stále rostoucí požadavky 
na konektivitu.

9.2 kanálové modely SC-LX87, SC-LX77 a SC-LX57, spolu se 7.2 kanálovým SC-2023 a SC-1223 jsou připravené na soubory s vysokým rozlišením, přehrávání bez mezer, 4K ultra HD video a multiroom zapojení a stejně jako ostatní AV receivery Pioneer je možné je obsluhovat pomocí aplikace iControlAV 2013.

Pro zajištění nekompromisní kvality jsou dva nejvyšší modely (87 a 77)certifikovány THX Ultra2 pečetí a byly podrobeny nekompromisnímu tuningu v AirStudios.

Naše AV receivery modelové řady 2013 produkují špičkovou zvukovou kvalitu, která je nutná především v kontrastu se zážitkem ze sledování obrazu v rozlišení 4K“, vysvětluje Philippe Coppens manager pro technologie a produktové informace v Pioneer Europe. „V kombinaci s dalším rozšířením přípojných míst, multi-room schopnostmi a vysokým a současně velmi efektivním výstupním výkonem poskytuje uživateli vše, co jej jen napadne“.

Dokonalé zpracování 4K signálu

Každý z nových AV receiverů Pioneer obsahuje poslední verzi Direct Energy HD zesilovačů Pioneer postavených na principu třídy D, které díky inovativním technologiím nabízí opravdu dech beroucí zážitky.

 • 4K ultra HD pass through a upscalling – Nové AV receivery Pioneer jsou konstruovány s výhledem do budoucna směrem k 4K signálu (4x Full HD) jako standardu, spolu se schopností průchodu tohoto signálu do kompatibilních displejů nabízejí fantastickou kvalitu obrazu. Navíc může jakýkoli model přepočítat Full HD signál na 4K rozlišení.
 • ESS Sabre 32bit Ultra DAC- tři nejvyšší modely AV receiverů integrují kriticky potřebnou ESS technologii včetně SABRE 32bit Ultra DAC , průmyslovým měřítkem kvality Digital-analog konverze, a to primárně z důvodu reprodukce bez jakýchkoli omezení
 • Audio Scaler – tři nejvyšší modely jsou rovněž osazené vyspělým upscalerem 192/176.4kHz 32bit pro veškerou dvoukanálovou hudbu, díky které může být i zvuk obyčejného CD disku převzorkovaný na 192kHz/32bit high resolution.

 

Maximální flexibilita  a ovládání

Nová řada AV receiverů Pioneer je opět o něco lépe vybavená a to především pro ty, kteří chtějí dále zlepšovat svůj audiosystém.

 • Multi-zone schopnosti - Všechny nové AV receivery jsou vybavené možností hrát v různých místnostech z různých zdrojů současně, včetně HD zóny vybavené HDMI výstupem pro další místnost. Celkem až 4 různá iOS zařízení mohou současně ovládat AV reciever  zejména pro plné využití možností Mulitroom.
 • Pioneer Control App – Nová aplikace spol. Pioneer iControlApp2013umožní uživateli ovládat prakticky veškeré funkce svého AV receiveru z pohodlí svého dotykového displeje. Pro letošní rok byla tato aplikace kompletně redesignována a využívá nové uživatelské rozhraní a přehlednější menu funkcí, spolu s novým ECO managerem, který dovolí nastavit funkce snižující sp otřebu zařízení. Aplikace také obsahuje „Push Player“, nové nastavení sdílení umožňující uživateli přístup k jeho knihovně hudby v telefonu, vytvoření Playlistu a jeho kompletní odeslání do receiveru, to všem v rámci aplikace. Aplikace iControl 2013 je volně ke stažení v AppStore (www.apple.com /iTunes) a také ve verzi pro Android zařízení (play.google.com).
 • Eco management omezující nezbytnou spotřebu – Všechny modely 2013 jsou vybavené ECO Managmentem , který má snižovat celkovou spotřebu receiveru jak v zapnutém tak i StandBy režimu. V případě zapnutého ECO režimu receiver analyzuje a kontroluje špičkové hlasitosti v součinnosti s přehrávaným obsahem při současném zachopvání kvality zvuku. ECO funkce je přístupná jak pomocí přiloženého dálkového ovladače, na předním panelu zařízení (ECO Access)a nebo pomocí smartphonu s nainstalovanou iControl2013 app.
 • Soubory s vysokým rozlišením a přehrávání bez mezer – Nové receivery Pioneer nejenže podporují nespočet kompresních zvukových formátů jako například MP3, WMA nebo AAC, ale současně umí přehrát i DSD složky, AIFF, Apple lossless, WAV a FLAC a to včetně podpory přehrávání například dlouhých živých záznamů bez mezer i v případě streamování z DLNA úložiště.

 

Klíčem jsou možnosti připojení

Nové AV receivery Pioneer podporují širokou paletu síťových připojení jako Airplay, DLNA 1.5, vTuner a Bluetooth audiostreaming (s volitelným adaptérem AS-WL200BT). Druhý volitelný adaptér AS-WL300 pro Wifi je k nejvyšším třem modelům přiložený rovnou a u SC-1223 a SC2023 je možné jej přikoupit jako volitelné příslušenství.

 • Lépe a ještě lépe s Apple – všechny nové receivery používají poslední verzi „Made for iPhone/iPad“ certifikace, která samozřejmě obsahuje i kompatibilitu s iPhone 5 a iPad mini.
 • Kompatibilní s Androidem – MHL2.0 (Mobile High Definition Link) dovolí uživateli připojit a ovládat kompatibilní Android zařízení a přehrávat AV obsah včetně vysokého rozlišení a současně dobíjet telefon. Uživatelé systému Android vybavení kompatibilními HTC telefony (včetně nového HTC One) mají možnost využít dedikované app HTD Connect, která zařídí přesun hudby z telefonu do receiveru.
 • Rozšířený počet HDMI in/out – s celkem 9 HDMI vstupy/3 výstupy na nejvyšším modelu a 8/2 u obou nižších jsou tyto receivery ideální volbou pro uživatele s mimořádným důrazem na konektivitu.
 • Vestavěné asynchronní USB-DAC pro skutečně kvalitní připojení počítače – Vlajková loď SC-LX87 využívá služeb vestavěného asynchronního USB-DAC převodníku, což umožní přímé digitální propojení a podporu zvuku 192kHz/32bit.
 

 


 

17.3.2013 - Zemřel doktor Bose. Život zasvětil hledání dokonalého zvuku

Ve věku 83 let zemřel doktor Amar Bose, zakladatel společnosti Bose Corporation. Život zasvětil výzkumu psychoakustiky a na jeho základě vyvíjel technicky unikátní reprodukční zařízení. Reprosoustavy řady 901, které využívají odrazy zvuku od stěn místnosti, lze dnes považovat za legendární.
Málokdo zřejmě tuší, že na začátku jednoho z předních výrobců reprodukční techniky, společnosti Bose, stojí jeden velice nadaný a velmi zklamaný student. Za necelých padesát let existence se firma Bose nesmazatelně zapsala do historie reprodukčních systémů. Ať už miniaturními a přesto bohatě hrajícími reprosoustavami Acoustimass, nebo reprosoustavami 901, které využívají odrazy zvuku od stěn poslechové místnosti.
"Ze společnosti vedené MBA manažery bych byl vyhozen již stokrát. Ale já nešel podnikat kvůli vydělávání peněz. Já šel podnikat, abych mohl dělat zajímavé věci, které do té doby nikdo neudělal" řekl doktor Bose při přednášce o akustice v roce 1996.
Špatně hrající aparatura
Historie společnosti Bose začala ve chvíli, kdy Amar Bose získal titul doktora elektronického inženýrství na slavném Massachusettském technickém institutu (MIT). Za odměnu si koupil novou poslechovou sestavu. Vybíral podle výrobci udávaných technických parametrů a pořídil si to nejlepší, co tehdejší trh nabízel.
Když však systém zapojil a přehrál první nahrávky, byla pro něj kvalita zvuku zklamáním. Reprodukce aparatury, sestavené z pečlivě vybíraných komponent, totiž vůbec nepřipomínala živou hudbu, jak ji znal z koncertů. Doktor Bose tak došel k závěru, že měření parametrů, které se běžně používají pro charakteristiku poslechových systémů, nemají nic do činění s tím, jak bude sestava doopravdy hrát v domácím prostředí.
Pustil se tak do hlubšího studia akustiky a psychoakustiky. Akustika je vědní obor, který se zabývá obecným chováním zvuku a zvukových vln. Psychoakustika je podobor, který se zabývá vnímáním zvuku posluchači a způsoby, jakými se zvukovými signály pracuje lidský mozek.
 
První experimenty s mikrofony v uších
První pokusy prováděl doktor Bose v koncertních halách. Využil k tomu měřicí nástroj vlastní konstrukce, jakousi umělou hlavu s mikrofony integrovanými v uších. S jeho pomocí zjistil, že 89 procent zvuku, který se do uší dostane při živé reprodukci, jsou vlny odražené z okolního prostředí a pouze 11 procent pak přichází přímo od zpěváka, nebo hudebního nástroje.
V roce 1964 založil společnost Bose Corporation. Sídlem se stalo městečko Natick ve státě Massachusets, zhruba 30 kilometrů západně od Bostonu. Jeho prvními zaměstnanci se stali jeho nejlepší spolužáci z MIT. Jedním z nich byl i Joe Vernath, současný technologický ředitel.
Prvními výrobky Bose nebyly překvapivě reprosoustavy, ale nabíječka, AC/DC měnič a spínací zesilovač, který udivoval poměrem vysokého výkonu a malých rozměrů. První reproduktory vznikly o zhruba čtyři roky později. Byl to model 901, který se, postupně vylepšován, vyrábí dodnes. Každá reprosoustava obsahovala devět shodných reproduktorů. Jeden z nich mířil na posluchače, ostatní pod úhlem dozadu. Tato konstrukce dosáhla stejného poměru odražených/přímých vln, jako u živé reprodukce.
 
Od sluchátek po koncertní ozvučení
V historii společnosti Bose najdeme několik milníků. Například v roce 1983 vyrobili první poslechovou sestavu do osobních automobilů určenou pro náročnější posluchače. Jako příplatkovou výbavu ji bylo možné objednat do vozidel Buick, Cadillac a Oldsmobile.
V roce 1986 společnost představila první reprosoustavy Acoustimass. Krychlové reprosoustavy jste mohli postavit na dlaň a přitom dokázaly naplnit místnost výrazným zvukem. Dnes to nikoho nepřekvapí, ale před sedmadvaceti lety to bylo unikátní technické řešení.
Jen o tři roky později, v roce 1989, společnost vyvinula sluchátka s aktivním potlačením okolního hluku. Byla určena především ke komunikaci, zejména pro piloty letadel a vrtulníků.
V roce 1998 Bose představilo systém AudioPilot pro špičkové automobilové ozvučovací systémy. AudioPilot mikrofony snímal hluk v kabině, porovnával s reprodukovanou hudbou a signálovými procesory se v reálném čase snažil potlačit hluk tak, abyste i při rychlé jízdě po dálnici měli co nejčistší poslech.
Dnes má společnost Bose přes devět tisíc zaměstnanců a vyrábí vše od sluchátek, reprosoustav a minisystémů přes ozvučení automobilů až po reproduktorové sestavy a zesilovače pro koncertní haly.
 
Investice do výzkumu a vývoje
"Dr. Bose založil Bose Corporation před téměř padesáti lety s určitými pravidly, které se nikdy nezměnily a nikdy nezmění. Bose Corporation zůstane v soukromých rukou a zůstane věrná jeho ideálům." uvedl současný ředitel značky Bob Maresca v oficiálním prohlášení společnosti k úmrtí zakladatele.
Jako soukromě držená společnost se totiž Bose nemusí zodpovídat akcionářům, a v případě potřeby tak může investovat i celý zisk do vybavení laboratoří, platů pro kvalitní zaměstnance a do dalšího výzkumu a vývoje. A na tom je společnost Bose založena.
 

Amar G. Bose zemřel v pátek 12.7. 2013 doma ve Waylandu.

 
Autor článku: Václav Nývlt, technet.cz

 5.2.2013 - MiniDisc definitivně po 20 letech končí

Sony v roce 1992 představilo svůj tehdy nový MiniDisc jako médium, které v budoucnosti nahradí klasickou analogovou DCC kazetu. MiniDisc obsahoval plastovým pouzdrem chráněný přepisovatelný magnetooptický disk o průměru 64 mm.
Hustota záznamu byla identická s CD médii, a tak pro záznam hudby bylo nutné využít ztrátovou kompresi ATRAC. Média se prosazovala velmi pomalu i vzhledem k vysoké ceně rekordérů a médií, definitivní ránu MiniDiscu zasadila klesající cena zapisovatelích CD mechanik a médií a následovné rozšíření MP3 přehrávačů.
Letos v březnu Sony vyrobí poslední audiosystém, který MiniDisc mechaniku obsahuje, tím stvrzuje definitivní konec tohoto média. MiniDisc Walkmany Sony přestalo vyrábět již v roce 2011.
 
== iNFO ==


Doprava zdarma

Váš košík

Košík je prázdný

Napište nám

... nebo na email: hifiporadna (zavináč) hifiporadna.cz

Novinky v Hi-Fi marketu

 •  Sledujte Novinky, Zprávy & Tipy na našem Facebooku!

Sledujte naše Novinky na Facebooku

Newsletter - odběr novinek

Doprava na Slovensko