Sluchátka a jak na ně

Autor: Matej Kmiť, vzdy.cz (květen 2015)
 

Špunty, štuple, pecky ....každá sluchátka někde začínají.

Před mnoha lety sloužila hudba hlavně rituálním účelůmsouvisejícím se sociálním a náboženským kultem. V nové době se využívá hlavně pro zábavu. Ještě nedávno si naši rodiče zpívali u ohně na táborech za zvuku kytary, mladší generace vyměnila kytaru za sluchátka. Hudby zpříjemňuje mnohým lidem cestu autobusem do školy, či vlakem na výlet, taktéž zlepšuje náladu nebo jen krátí čas strávený na zastávce.
Do jednadvacátého století patří samozřejmě mobilní telefony a smartphony. "Chytré telefony" se rychle dokázaly probojovat do popředí díky skvělým aplikacím, které mnohým z nás usnadňují práci s bankovním účtem, prohlížení pracovních emailů nebo učení do školy. Smartphony jsou však ve velkém využívány i pro poslouchání hudby a proto výrobce dodává svůj výrobek i se sluchátky. Většinou výrobci ke svému produktu posílají takzvané pecky. Sluchátka, která jsou v dnešní době jen jedním z mnoha různých modelů.
 
Byly to jedny z prvních sluchátek, kterými tekla hudba i u discmanů. Výraz "pecky" je z češtiny, respektive zatím nebyl vymyšlen žádný oficiální název na pojmenování sluchátek tohoto typu. Jejich tvar je velmi specifický. Malý reproduktor odděluje od ucha jen malý plíšek nebo plast s dírkami, který je někdy vložený do pěnového obalu. 
 
Pecky se od svých začátků velmi nezměnily a i proto se dnes posouvají do pozadí. Jde o sluchátka, která potřebují velké ucho, což znamená, že pro ženy nebo děti jsou nevhodná. Kromě této nedokonalosti nemají právě nejkvalitnější zvuk a jelikož se dotýkají jen vyústění zvukovodu není dobrá ani izolace vůči okolnímu zvuku. Kvůli tomu si uživatelé dávají zvuk na maximální hodnotu, což může škodit sluchu. Pecky, nebo earbuds, rády vypadávají lidem z uší, a to hlavně v zimě, kdy kabel nevisí pod vašim tričkem, ale drží ho vrstva oblečení. Pokud jste vášnivý sportovec, rádi běháte a přemýšlíte, že si svoje cvičení zpestříte hudbou, na pecky rovnou zapomeňte.
 
Ale samozřejmě nemůžeme házet všechny pecky do jednoho pytle. Stále se najdou výrobci, kteří vyrábí kvalitní pecky. Jedním z nich je například AKG. Postupně však všichni výrobci přechází na špunty a pecky budou co nevidět jen raritou. Jak ale nahradit ta originální sluchátka něčím, co opravdu bude stát za tu cenu?
 
V poslední době ohromně vyletěla do popředí sluchátka, která se označují špunty, anglický název in-ear. Oproti zmiňovaným peckám mají hned několik základních výhod. V úvodě článku jsme zmínili, že pecky potřebují velké ucho. V případě špuntů máme na výběr ze tří různých velikostí, small - tedy malé, medium - střední a large - velké. Nástavce jsou standardně dodávané ke každým sluchátkám a jejich výměna je jednoduchá, přičemž zabere jen pár sekund. Dalším bodem byl nekvalitní zvuk. Jak může napovědět i anglický název, špunty se vkládají přímo do zvukovodu, čímž zabraňují okolním zvukům proniknout k vašim ušním bubínkům. Díky tomu hudba nemusí hrát velmi nahlas a výrobci se mohou více soustředit na kvalitu zvuku.
 
Vypadávání sluchátek by vám u špuntů nemělo dělat žádný velký problém. Vkládáte si je do uší, kde vám drží i v případě fyzické aktivity, jakou je například běh. Pozor ale na velikost špuntu, který si vyberete. V případě, že do menšího ucha zvolíte velký nástavec, může vás ucho po delším čase stráveném posloucháním hudby začít bolet. Tento problém ale velmi rychle vyřešíte a bez problémů přijdete na to, které špunty máte používat pro pohodlné cestování či sportování.
 
Ověření prodejci zastávají názor investovat přibližně 15% z ceny výrobku do sluchátek. To vám zaručí dosáhnutí výborné kvality a plnohodnotné využití obou přístrojů. Nezapomínejte na to, že pecky se hodí více pro dospělé muže, zatímco ženy a děti by se měly držet špuntových sluchátek.
 
 

Co je důležité při výběru správného jacku

Při výběru sluchátek pro váš milovaný smartphone musíte dbát na správný výběr jacku, který daná sluchátka mají. Výrobci smartphonů chtějí mít kromě tržeb na svých mobilních telefonech zisk i na sluchátcích a proto vymýšlejí různé způsoby, jak spárovat sluchátka se svým výrobkem. Ač na první pohled vypadají všechny jacky na sluchátcích stejně, pravda je trochu jiná. Výrobci jako Apple či Samsung používají "svůj" 3,5mm jack, který je ve skutečnosti o setiny milimetru jiný, než standardní 3,5 mm jack. To úplně stačí k mírné deformaci zvuku. Podobné řešení není zákaznicky právě přátelské a bylo donedávna vidět i u Sony. Spotřebitelům jdou vstříc specialisti na příslušenství a specialisti na produkci sluchátek, kteří kladou důraz na univerzálnost a kvalitu a jsou vítaným pomocníkem pro zákazníka, jako Vivanco, TnB, Yurbuds a AKG.
 
Kromě 3,5mm jacku, který se vyskytuje na převažné většině sluchátek, můžeme také narazit na 6,3mm jack. Ten se vyskytuje na HiFi sluchátcích, takže u špuntových sluchátek se toho bát nemusíte. Spíše potkáte jack velikosti 2,5mm, avšak i ten se většinou používá na „ear hook headsetech“. To jsou nejčastěji sluchátka používaná jako handsfree u telefonovaní v autě či pro moderátory v talkshow.
 
Jsou jacky, které mají více konektorů a jacky s méně konektory. Nejvíce jich mají iPhone sluchátka, aby dokázala využít trojtlačítkový ovladač a mikrofon. Objevují se už i Samsungy a jiné značky telefonů, které to umějí využít. Android má většinou jen jednotlačítkový ovladač. Samozřejmě se dají použít i sluchátka pro iPhone, ale ostatní dvě tlačítka nebudou fungovat. Na tuto skutečnost reagují někteří specialisti na výrobu sluchátek zvláštními modely (např. Yurbuds řada Inspire 300)
 
Výrobci smartphonů však nepoužívají "svůj vlastní" jack na každý svůj výrobek, ale i mezi samotnými mobily od jednoho výrobce je rozdíl v jacku. Například jsme použili sluchátka ze Samsung Galaxy S5 na Samsung Galaxy S2 Mini a mohli jsme vidět obrovské problémy v kompatibilitě. Sluchátka mají zabudovaný čtyřkroužkový jack, což znamená, že mají přidaný čtvrtý kroužek s kontaktem na mikrofon a speciální funkce na ovladači, který je uložen na kabelu. Samsung S2 Mini však tuto možnost nemá a kvůli tomu byl zvuk nekvalitní, ale hlavně nevyrovnaný. Levé sluchátko hrálo přibližně dvakrát hlasitěji než pravé.
 
Výrobci sluchátek jsou připraveni vyřešit i tento problém. Při nákupu sluchátek s mikrofonem můžete na obalu produktu vidět nálepku nebo nápis „Universal“, v případě iPhone „iPhone compactible“. Sluchátka s mikrofonem mají většinou zabudované na kabelu tlačítka s ovládáním, například na ztišení hudby či přijetí hovoru.
 
 

Není kabel jako kabel - okrouhlý vs plochý

I když se zdá, že délka a tvar kabelu jsou u malých sluchátek zanedbatelné, není to úplně pravda. I když jsou rozdíly mezi nimi téměř zanedbatelné, stále se najdou důvody, proč upřednostnit jeden kabel před druhým.
Téměř u každého připojení, ať už je to HDMI kabel do vaší televize nebo spojení rádia s reproduktory, v našem případě mobilu či mp3 přístroje se sluchátkami, známe dva druhy kabelů. Řeč je o tvz. okrouhlém kabelu a také o novějším plochém kabelu. Jaké výhody má jedna forma kabelu vůči druhé? Úplně nejzákladnější a nejvýznamnější pozitivum plochého kabelu je, že se méně zamotávají, respektive se lépe rozmotávají. Kromě toho jsou taktéž mnohem flexibilnější.
 
Kruhový kabel má izolované vodiče ve svazku, které jsou obklopeny několika dalšími vrstvami z jiného materiálu. Pokud jste už někdy přestřihli nebo roztrhli sluchátka, mohli jste si všimnout malých kousků odstávajících vláken. Kabely jsou zabalené v polymeru a kvůli snížení zahřívání kabelu třením je přidána vrstva z textilního materiálu. Pak následuje další vrstva textilního obalu a nad tím je stínování z poctivé mědi. To vše je zabaleno v Polyvinylchloridovém obalu. Problém s touto konstrukcí je při použití vícero vrstev izolace, které mají zamezit zahřívání vznikající třením při opakovaném pohybu kabelu.
 
Tenký kabel je efektivnější, co se týká využívání izolačních materiálů. Nepotřebuje žádné pásky, který by snižovaly tření a proto se dokáže obejít jen se dvěma izolačními vrstvami. Čtyři izolované kabely jsou zabalené do "bundy", která je většinou tvořená z gumového materiálu. U plochých kabelů je větší plocha pro daný objem a proto je tam lepší odvod tepla. Vodiče v plochých kabelech mají též pevnou geometrii a proto impedance, indukčnost, časové opoždění a útlum zůstanou stále konstantní. Stejně tak vodiče v kabelu mají stejné fyzikální a elektrické délky. To, spolu s faktem, že dielektrické rozměry zůstanou konstantní, znamená, že signál a časové opoždění budou stále minimální.
 
I když se zdá, že je plochý kabel kvalitnější, stále záleží na konkrétním výrobci, jak si dá na kabelu záležet. Většina výrobců má ve svém skladě sluchátka i s plochým i kruhovým kabelem. Velkou barevnou škálou se zaobírali i výrobci Vivanco u sluchátek HSESSVV, která mají plochý kabel a jsou určena především pro mobilní telefony. Elegantní styl zvolili u sluchátek Metalist Talk, které vás dostanou na první pohled dvoubarevným provedením plochého kabelu. O něco vyšší kategorii tvoří X-Treme Talk, které se vrací zpět ke kruhovému kabelu. 
 
V případě značky JBL začínáme v nižších cenových kategoriích s kruhovými sluchátky, avšak čím výš s cenou jdeme, tím častěji narážíme na plochý kabel. I tu najdeme typy sluchátek, které přímo srší různými druhy barev, a to v obou případech. JBL u svých výrobků s plochými kabely poskytují hlavně výhodu v tom, že se kabely nezamotávají, jinak si s tím hlavu nelámou. 
 
Mezi další přední výrobce patří AKG, který však zůstává věrný okrouhlým kabelům. Každý si příjde na svou barvu v případě K323XS, ale pokud někdo touží po skutečně výjimečném zvuku, kterého dosáhne jen málo špuntových sluchátek, může slintat nad AKG K3003. V tomto případě můžete vidět dekorativně kruhový kabel, který dekorativně obalený látkou vytváří skutečně krásný dojem. Tato sluchátka ale určitě nepatří mezi nejlevnější a dopřát si je může jen skutečný labužník, který si rád vychutná hudbu v nejlepší kvalitě.
 
U dekorativních kabelů ještě zůstaneme. Skutečně nádherný kabel, který je tvořený stříbrnou látkou, můžeme najít na Yurbuds Signature Series ITX-1000. V ostatních případech mají kabely zbarvené podle mušle. Spíš než na kabel se Yorbuds soustředí na sluchátka pro sportovní aktivity.
Netřeba se teda nechat oklamat elegantním vzhledem a doplatit na kvalitu zvuku.
 
 

Plast, kov nebo dřevo?

Je jedno, z jakého materiálu jsou sluchátka vyrobena? Záleží na tom, či je to plast, kov nebo dřevo? Samozřejmě, mluvíme o mušli, ve které je uložený maličký reproduktor. Mušle, kterou máte uloženou v uchu, slouží jako zvukovod pro tok zvuku kytary, piana, bubnů či zpěvu. Z fyziky víme, že zvuk se v prostředí přenáší vlněním a odráží se. Znamená to teda, že zvukové vlny se i v maličké mušli odráží.
 
Každý materiál odráží či propouští zvukové vlny jinak. V jeskyní můžete slyšet silnou ozvěnu, ale ve studiích obalených pěnou žádnou. Dokáže změna materiálu vašich sluchátek přinést do vašich uší lepší kvalitu zvuku? Většina běžných sluchátek je z plastu. V dnešní době stále často potkáváme plastová sluchátka, která jsou však většinou z lacinější cenové kategorie. Příkladem mohou být sluchátka ze série JBL T100A nebo základní typy od Vivanca.
 
Okamžitě, když začneme hledat sluchátka s kovovými prvky musíme počítat s stím, že se pod 25€ dostaneme jenv ve skutečně výjimečných případech. Ale pokud byste chtěli být skuteční extrémisté, za opravdu vyšperkovaná kovová sluchátka se vším, co k tomu patří můžete zaplatit i 999€. Mluvíme o AKG K3003, které dostanete i s náhradními nástavci, pouzdrem a mnohým dalším.
 
Zpět však k našemu tématu. Proč jsou kovová sluchátka dražší? Kovová sluchátka nejsou až tak užívaná a stále si svoje místo mezi fanoušky hledají, zatímco plastová sluchátka měl v uších už téměř každý. Kov má taktéž nejlepší vlastnosti pro odrážení zvukových vln. Z vícero kovů jako měď či zlato má nejlepší vlastnosti hliník, který dokáže zvuk odrážet největší rychlostí.
 
Problém však je, že u malých sluchátek nemá zvuk dostatek místa na to, aby byl slyšet rozdíl mezi šířením v plastu, v kovu a ve dřevě. Dostáváme se, jak by se mohlo na první pohled zdát, k o mnoho komplikovanější diskusi. Svůj podíl na kvalitě zvuku může mít i rezonance. Rezonance je vlastně ohlas, ozvěna nebo odraz zvuku. Každý objekt a každý předmět má vlastní kmitočet kmitání a délka nebo velikost nástroje, v našem případě sluchátka, určuje vlnovou délku základního tónu. Rezonance má však větší význam hlavně u hudebních nástrojů či velkých reproduktorů, takže pro nás není až tak podstatná.
 
U malých sluchátek nejvíce záleží na vyladění měničů, u čehož materiál ozvučnic nemá až takový vliv na finální kvalitu zvuku. Odraz a vibrace jsou samozřejmě u každého materiálu jiné, více však záleží na velikosti prostoru a vzduchovém polštáři, na kterém měnič pracuje. V čem mají kovová sluchátka výhodu je to, že například hliník je celistvý odlitek, není lepený jako plast, což má též svůj určitý podíl na zvuku.
 
Dá se ve všeobecnosti říct, že kovová sluchátka jsou lepší než plastová - není to však žádné pravidlo. Pravdou je, že většina uživatelů si žádného rozdílů nevšimne. Zapomněli jsme ale na dřevo. Výše jsem psal, že většina nástrojů či reproduktorů je vyrobených ze dřeva. Co takhle dřevěná sluchátka? U sluchátek se vlastně se dřevem téměř vůbec nesetkáváme a vlastnosti, které dřevo má jsou u špuntových sluchátek téměř zanedbatelné. Spíš se na ně u tohoto tématu můžeme dívat jako na ozdobný materiál, který svou funkci splňuje dokonale - kromě krásy vám dodá i křišťálově čistý zvuk. Toho si můžete všimnout u T`nB ESWOOD, která jsou dostupná hned ve třech barevných kombinacích.
 
A jsme na konci článku, který byl věnovaný materiálům sluchátek. Teď si můžete vybrat, zda budete skromní a budete poslouchat hudbu bez náročnosti na její kvalitu, nebo si dopřejete pohodlí ve formě „kovového“ zvuku.
 
== iNFO ==


Doprava zdarma

Váš košík

Košík je prázdný

Napište nám

... nebo na email: hifiporadna (zavináč) hifiporadna.cz

Novinky v Hi-Fi marketu

  •  Sledujte Novinky, Zprávy & Tipy na našem Facebooku!

Sledujte naše Novinky na Facebooku

Newsletter - odběr novinek

Doprava na Slovensko