Soundbar / audioprojektor
Obecně o audio projektoru
Propojení audio projektoru s DVD přehrávačem a (téměř nezbytným) aktivním subwooferem je pořád jednodušší, prostorově přijatelnější i daleko rychlejší než prodrátování obvyklých satelitů, zvláště když nepotřebujete jakýkoli externí zesilovač. To že je audio projektor vybaven i OSD (menu na obrazovce TV), dálkovým ovládáním a nastavení zvukových paramtrů obstará automatická kalibrace je jž jen třešinka na dortu :-)
Stačí jen do zdířky "mic" připojit měřicí mikrofon (je součástí dodávaného příslušenství) a umístit jej do výše uší sedícího posluchače. Přístroj zkontroluje fázi a vzdálenost každé virtuální reprosoustavy a upraví parametry, aby zvuk ze všech kanálů dosáhl poslechového místa současně; následně nastaví ekvalizéry každého kanálu tak, aby vzniklo konzistentní zvukové pole, a zkontroluje, případně upraví úrovně jejich hlasitostí. Nastavit parametry můžete samozřejmě i „ručně“ prostřednictvím přehledného OSD menu na obrazovce. Vše potřebné včetně vstupů volíte z dálkového ovladače, kterým můžete po zadání příslušných kódů ovládat i jednotlivé zdroje signálu. Na fluorescenčním displeji u základny projektoru máte přehled o zařazeném vstupu i hlasitosti.
Malé opakování
Připomeňme si, že s ideou zvukového projektoru přišla v roce 1999 britská firma 1 Ltd, která využila toho, že v poslechové místnosti se šíří zvuk z reproduktorů také odrazem od jejích stěn. Audio projektor vyzařuje úzké zvukové paprsky, které k posluchači přicházejí dílem přímo, dílem prostřednictvím odrazů z odpovídajících směrů, aby vytvořily prostorový zvukový obraz odpovídající možnostem obvyklého setu reproduktorových soustav. A kde se všechny ty zvukové paprsky berou?! Pod ochrannou mřížkou najdete pole několika magneticky stíněných reproduktorů (středobasy a řadu širokopásmových měničů). Každý z měničů obvykle disponuje vlastním digitálním zesilovačem, na jehož vstup je přiveden identický signál. Celkový zvuk pak utváří vzájemná interakce jejich časových posunů, úrovní hlasitosti a směrových charakteristik pod taktovkou řídicí elektroniky projektoru. Zvýšené nároky klade domácí kino se zvukovým projektorem pouze na poslechovou místnost: říká si o nezatlumené stěny s minimem nerovností, rozloha by měla být od čtrnácti do čtyřiatřiceti metrů čtverečních.
Tolik fakta. A praxe?
Po instalaci audio projektoru posíleného o aktivní subwoofer do nepříliš přeplněné místnosti o rozměrech asi 4 x 5 metrů si troufám tvrdit, že v pětipaprskovém režimu dává nafrak nejednomu z AIO systémů souměřitelné pořizovací ceny. Zvukový projektor po doplnění o subwoofer nabízí alternativu „konvenčnímu“ prostorovému ozvučení - ať už je to staromilcům milé, či ne.
Hodnocení:
audio projektor je ideální pro nově vznikající domácí kinosál, protože ušetříte za hifi nábytek, stojany, AV receiver i reprobedny.